נורת כרית אוויר דולקת

נורת כרית אוויר

כרית האוויר היא המצאה חשובה שהצילה מיליוני אנשים שהיו מעורבים בתאונות דרכים. לכן, גם אין טעם להכביר מילים על החשיבות בכריות אוויר תקינות ומוכנות לפעולה למקרה, חלילה, שנהיה מעורבים בתאונה. האירוניה היא שדווקא העובדה שכרית אוויר היא אמצעי שאנחנו מקווים שלעולם לא נדרש לחזות בפעולתו מקרוב, גם גורמת לנו לשכוח מקיומה ולקוות שבמהלך הטסט השנתי הבוחנים יראו שהיא תקינה ושלום על ישראל. מאחר שרוב הפגמים בכריות האוויר והמנגנון שלהן, גם לא מפריעות לשום אספקט אחר בנהיגה, והם בדרך כלל מתאפיינים בהעדר פעמוני אזהרה; יצרני הרכב יצרו מנגנון בקרה פנימי שיכול לזהות בעיות במנגנון כרית האוויר ובמקרה כזה מייצר חיווי בדמות נורת אזהרה בלוח המחוונים.

על אלו בעיות יכולה להעיד נורת אזהרה לכרית אוויר?

כאמור, מנגנון הבקרה המובנה שמפעיל את נורת האזהרה של כרית האוויר לא נותן אינדיקציה ספציפית לבעיה אלא חיווי כללי שעשוי להצביע על אחת מהבעיות הבאות:

  • סליל כרית אוויר פגום

סליל כרית האוויר הוא החלק שמעביר את האות החשמלי בין החיישנים שמגיבים להתנגשות לכרית האוויר שממוקמת בחלק הקדמי של ההגה. האות החשמלי הוא זה שגורם לכרית להתנפח בשבריר שניה. במקרה ויש נתק או בעיה אחרת בסליל כרית האוויר, האות החשמלי לא יעבור והכרית תתנפח. 

  • סוללת גיבוי ריקה

סיבה נפוצה נוספת להפעלה של נורת כרית האוויר מתרחשת כאשר סוללת הגיבוי האחראית למנגנון הניפוח של כרית האוויר מתרוקנת. התופעה הזו מתרחשת כאשר יש בעיית טעינה כללית ברכב שגם מרוקנת את הסוללה הכללית. לעיתים הסוללה תתמלא בעצמה כאשר תסודר הבעיה הכללית, לעיתים יש להכניס מחדש קוד כדי להפעיל אותה מחדש. 

  • חיישן פגום

כרית האוויר מופעלת אחרי שחיישנים זיהו פגיעה ומעבירים אות חשמלי באמצעות מחשב כרית האוויר המרכזי ברכב. חיישן פגום לא יעביר אות והכרית עלולה לא לפעול בעת הצורך. לרוב המחשב המרכזי של הרכב יזהה חיישנים לא תקינים ויפעיל את נורת האזהרה של כרית האוויר. 

  • רטיבות או קורוזיה ביחידת השליטה של הכרית

רטיבות או היווצרות קורוזיה במודול השליטה של כרית האוויר עלול לגרור שיבוש בפעולת המערכת ובתפקוד לקוי של כרית האוויר. מאחר שיחידת השליטה הזו ממוקמת בחלק התחתון של הרכב, היא בהחלט חשופה לרטיבות ולנזקים קצרי הטווח וארוכי הטווח שהיא מביאה  עמה. 

 

  • רכב שעבר לאחרונה תאונה

הסיבה הזו אולי טריוויאלית אבל כדאי לציין אותה, בוודאי אם כלי הרכב שלכם נרכש לאחרונה מיד שניה. בתאונה כריות האוויר מופעלות ואם במהלך תיקון הרכב לא חודשו הכריות מנגנון הבקרה יזהה שאין כריות אוויר ברכב ונורת האזהרה תידלק.

 

נסכם: למרות שמבחינה טכנית אין מניעה לנסוע ללא כרית אוויר תקינה ממש לא מומלץ לעשות את זה ובכל מקרה שנורת כרית האוויר נדלקת חשוב לפנות למרכז השירות לזהות את מקור הבעיה ולטפל בה.

מאמרים נוספים

נורת כרית אוויר
נורת כרית אוויר דולקת

כרית האוויר היא המצאה חשובה שהצילה מיליוני אנשים שהיו מעורבים בתאונות דרכים. לכן, גם אין …

קרא עוד
בלמים
סימנים לנזילה מהבלמים

מיותר לציין את החשיבות של בלמים תקינים ברכב. כידוע, נוזל הבלמים הוא זה שמאפשר יצירת …

קרא עוד
מתלים ובולם זעזועים
איך מערכת המתלים ברכב עובדת?

המטרה העיקרית של מערכת המתלים היא להפחית את הרעידות והטלטולים בתא הנוסעים של הרכב, היא …

קרא עוד
תודה רבה, פרטיכם נקלטו !
נציג מטעמנו יצור אתכם קשר בהקדם
לחצו כאן להתחלת צ'ט
דבר עם נציג
צ'ט - קארטרוניק
אהלן :)
צריכים עזרה ?
דילוג לתוכן